به پایگاه اطلاع رسانی مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ شناسی خوش آمدید.
دوشنبه ٠٤ بهمن
مسيرجاري: صفحه اصلی > فرهنگی تربيتی > فعالیتهای تربیتی > مشاوره های اخلاقی تربيتی 

مشاوره هاي اخلاقي تربيتي

نیاز انسان به راهنمایی و مشورت با دیگران در تصمیم گیری ، انتخاب و بکار گیری راه حلهای مناسب در زندگی بر کسی پوشیده نیست. خصوصا در موقعيتي که فرد ناچار به انجام انتخابهای مهمی مي باشد. مسلما چنین مشاوره‌ها و راهنماییهایی کمک شایان توجهی در اقدامات درست و مناسب او خواهد داشت و از خطا رفتن راهها و تصمیمات انتخابی جلوگیری خواهد نمود. بیشتر عدم موفقیتها ، شکست و در نیمه راه ماندنها ، ناشی از عدم داشتن اطلاعات کافی در زمینه موضوع و انجام انتخابهای نادرست است.
مشاوره ، فرآیندی فراتر از مشورت ساده و فرآیندی پویاست که طی آن مشاور بر اساس اصول ارتباطات انسانی معنا دار و با تکیه بر مهارت ها و تجربه های سودمند به برقراری ارتباط با شخص پرداخته و به او فرصت می دهد تا با راحتی و آرامش خاطر مسئله خود را مطرح نموده و از مشاور راهنمایی و کمک بجوید.
شخص از طریق مشاوره از افکار مفید دیگران استفاده می کنند ، حمایت و هدایت می شود ، از خطرات مصون می گردد ، و از وقت و نیروها و توانمندی های فردی خود بیشتر بهره می برد.

 

به طور کلی مشاوره اهداف زیر را دنبال می کند :

1 – بهبود کارآیی فرد و استفاده از همه ی توانایی های فردی
2 – کمک به مشکلاتی که شخص قادر به حل آن نمی باشد.
3 – تأمین سلامت روانی فرد
4 – دستیابی به معنای زندگی و ایجاد امید از طریق تغییر نگرش برای شخص
5 – آسان کردن تغییرات رفتاری فرد
6 – بهبود فرآیند تصمیم گیری در شخص

 

مشاوره اخلاقي تربيتي به طلاب کمک می‌کند ویژگیها و استعدادهای خود را بهتر بشناسند و به شرایط و خصوصیاتی که یا توجهی به آنها نداشته‌اند و یا میزان توجه به آنها کمتر بوده است با دقت بیشتری نگاه کنند. علاوه بر این، اطلاعات آنها را در زمینه‌های مختلف بالاتر برده و در صورت وجود نواقصی در عملکردشان آنها را شناسایی کرده و راه حلهایی برای رفع نواقص ارائه می‌کند. به این ترتیب طلاب می‌توانند عملکرد بهتری نسبت به قبل در زمینه اخلاقي و تربيتي داشته باشند و اشکالات احتمالی را رفع نمایند. از اینرو مجتمع زبان وفرهنگ شناسي همواره جهت ارتقاي سطح اخلاقي، تربيتي و تحصيلي طلاب مجتمع جلسات مشاوره اي را توسط اساتيد اخلاقي و تربيتي براي آقايان و خانم ها برگزار ميكند.