به پایگاه اطلاع رسانی موسسه زبان و فرهنگ شناسی خوش آمدید.
دوشنبه ٣١ ارديبهشت
مسيرجاري: صفحه اصلی >  پـژوهش > اخبار و اطلاعیه‌های پژوهش 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش ارائه مقاله در کنفرانس بین المللی میان رشته ای هنگ کنگ

گزارش ارائه مقاله در کنفرانس بین المللی میان رشته ای هنگ کنگ

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

کنفرانس بین المللی میان رشته ای غذا و نوشیدنی در فرهنگ ها و جوامع اسلامی با عنوان "لذت، مشیت و طهارت" در تاریخ 28-27 آوریل 2017 در دانشگاه چینی هنگ کنگ برگزار شد. 32 سخنران متشکل از 28 استاد دانشگاه، 2 دانشجوی دکترا و 2 دانشجوی کارشناسی ارشد از کشورهای آلمان، سوئد، اندونزی، انگلستان، روسیه، ایران، امریکا، چین، ترکیه، ژاپن، هنگ کنگ، نیجریه، دانمارک، سنگاپور، کامرون و ... مقالات خود را در 7 پنل ذیل ارائه دادند: 1- غذا و اخلاق در سنت ادبی عربی، 2- غذا و هویت های اسلامی،  3- الکل و هویت های اسلامی،  4- صنعت حلال،  5- غذای حلال و محیط های جهان وطنی،  6-  Qingzhen (معادل چینی غذای پاک و حلال) در چین باستان،  7- در جستجوی Qingzhen در چین مدرن.

شایان ذکر است آقای محسن رضایی، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات اسلامی به زبان انگلیسی موسسه زبان و فرهنگ شناسی جامعه المصطفی العالمیه، به دعوت دانشگاه چینی هنگ کنگ و حمایت موسسه زبان و فرهنگ شناسی در این کنفرانس شرکت و مقاله ای با عنوان "مراسم سفره های نذری و زندگی معنوی زنان شیعه ایرانی" ارائه نمود.

ایشان در مارس 2017 و فوریه 2016 به ترتیب در کنفرانس های "حقوق زنان و خشونت در جهان معاصر" و "نژادپرستی، ملی گرایی و دیگرهراسی" در کشور لهستان نیز به ارائه مقالاتی با عناوین "مناسک غذایی شیعی زنانه و هویت دینی زنان ایرانی" و "مبارزه با تبعیض نژادی از دیدگاه قرآن کریم" پرداخته بود.

در مقاله "مراسم سفره های نذری و زندگی معنوی زنان شیعی ایرانی"، نخست، چرایی و چگونگی برگزاری یکی از رایج ترین  مناسک غذایی شیعی زنانه در ایران توضیح داده شده است. سپس معنویت، زندگی معنوی و ابعاد چهارگانه زندگی معنوی – اعتقادی، عاطفی، رفتاری، پیامدی - معرفی شده است. در انتها نیز چگونگی تاثیر برگزاری سفره های نذری زنانه بر این ابعاد چهارگانه مورد بررسی قرار گرفته است.

شیعه شناسی- به خلاف مطالعات اسلامی- به عنوان یک رشته دانشگاهی، در فضای آکادمیک جهان بسیار نو و جدید است که از این فرصت می توان برای معرفی آموزه های ناب تشیع به مخاطبان بین المللی بهره برد. به نظر می رسد بررسی اعتقادات و آموزه های تشیع با مفاهیم پیچیده و انتزاعی، اگرچه ضروری و بسیار ارزشمند است اما - به خاطر غلبه فرهنگ مادی گرایی، ظاهرگرایی و حس گرایی- عمدتا فقط برای مجامع دانشگاهی کاربرد خواهد داشت. در حالی که بررسی مناسک شیعی با برخورداری از جنبه های ملموس و محسوس، می تواند نقطه شروع معرفی بسیار جذاب آموزه های عمیق تشیع و حتی وضعیت موجود ایران اسلامی به مخاطبان گسترده تر بین المللی باشد.

لذا با توجه به استقبال بسیار زیاد حاضرین، ارائه فوق الذکر حداقل از دو جهت تاثیرگذار بود:

1-      معرفی اعتقادات و ارزش های شیعی، واقعه کربلا و حضرت ابوالفضل(ع) از طریق معرفی سفره حضرت ابوالفضل(ع)

2-      تغییر دید حاضرین نسبت به وضعیت زنان ایران: با توجه به تبلیغات رسانه ای، تصویری بسیار تاریک، بسته و بدون هیچ گونه آزادی از وضعیت زنان ایران در اذهان بسیاری از مخاطبان بین المللی شکل گرفته است. ارائه این مقاله توانست با اشاره به آزادی های اجتماعی زنان و نقش پررنگ آن ها در ساماندهی فعالیت های اجتماعی زنانه، بخش کوچکی از این تصویر مخدوش را اصلاح نماید.

برای تقویت حضور طلاب و دانشجویان در محافل علمی و دانشگاهی بین المللی 2 پیشنهاد ارائه می گردد:

1-      ضرورت ارائه حداقل نمره 5 آزمون آیلتس- یا معادل آزمون های مشابه - به عنوان پیش نیاز ورود به مقطع کارشناسی ارشد مطالعات اسلامی به زبان انگلیسی.

2-      تجهیز دانشجویان به روش های علمی و کاربردی تحقیق، خصوصا روش های تحقیق در جامعه شناسی و مردم شناسی فرهنگی (روش تحقیق میدانی، مشاهده مشارکتی، چگونگی جمع آوری و تحلیل داده ها در مردم شناسی و ...) که جهت بررسی مناسک مذهبی بسیار ضروری است.

شایان ذکر است حضور در 3 کنفرانس (ورشو 2016، گدانسک2017، هنگ کنگ2017) عمدتا با هزینه شخصی صورت گرفته است اما نام مبارک جامعه المصطفی(ص) العالمیه همیشه و با کمال افتخار، در پاورپوینت ارائه ها، در دفترچه برنامه کنفرانس ها و در وبسایت کنفرانس ها ذکر شده است و برای برخی حاضرین که درباره این نهاد مقدس سوال داشته اند، معرفی اجمالی صورت پذیرفته است.

 


٠٩:٢٢ - يکشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٨٦٧٨١    /    تعداد نمایش : ٢٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: