به پایگاه اطلاع رسانی موسسه زبان و فرهنگ شناسی خوش آمدید.
سه شنبه ٠٤ مهر
مسيرجاري: صفحه اصلی >  پـژوهش > اخبار و اطلاعیه‌های پژوهش گزارش ارائه مقاله در کنفرانس بین المللی میان رشته ای هنگ کنگ

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

کنفرانس بین المللی میان رشته ای غذا و نوشیدنی در فرهنگ ها و جوامع اسلامی با عنوان "لذت، مشیت و طهارت" در تاریخ 28-27 آوریل 2017 در دانشگاه چینی هنگ کنگ برگزار شد. 32 سخنران متشکل از 28 استاد دانشگاه، 2 دانشجوی دکترا و 2 دانشجوی کارشناسی ارشد از کشورهای آلمان، سوئد، اندونزی، انگلستان، روسیه، ایران، امریکا، چین، ترکیه، ژاپن، هنگ کنگ، نیجریه، دانمارک، سنگاپور، کامرون و ... مقالات خود را در 7 پنل ذیل ارائه دادند: 1- غذا و اخلاق در سنت ادبی عربی، 2- غذا و هویت های اسلامی،  3- الکل و هویت های اسلامی،  4- صنعت حلال،  5- غذای حلال و محیط های جهان وطنی،  6-  Qingzhen (معادل چینی غذای پاک و حلال) در چین باستان،  7- در جستجوی Qingzhen در چین مدرن.

شایان ذکر است آقای محسن رضایی، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات اسلامی به زبان انگلیسی موسسه زبان و فرهنگ شناسی جامعه المصطفی العالمیه، به دعوت دانشگاه چینی هنگ کنگ و حمایت موسسه زبان و فرهنگ شناسی در این کنفرانس شرکت و مقاله ای با عنوان "مراسم سفره های نذری و زندگی معنوی زنان شیعه ایرانی" ارائه نمود.

ایشان در مارس 2017 و فوریه 2016 به ترتیب در کنفرانس های "حقوق زنان و خشونت در جهان معاصر" و "نژادپرستی، ملی گرایی و دیگرهراسی" در کشور لهستان نیز به ارائه مقالاتی با عناوین "مناسک غذایی شیعی زنانه و هویت دینی زنان ایرانی" و "مبارزه با تبعیض نژادی از دیدگاه قرآن کریم" پرداخته بود.

در مقاله "مراسم سفره های نذری و زندگی معنوی زنان شیعی ایرانی"، نخست، چرایی و چگونگی برگزاری یکی از رایج ترین  مناسک غذایی شیعی زنانه در ایران توضیح داده شده است. سپس معنویت، زندگی معنوی و ابعاد چهارگانه زندگی معنوی – اعتقادی، عاطفی، رفتاری، پیامدی - معرفی شده است. در انتها نیز چگونگی تاثیر برگزاری سفره های نذری زنانه بر این ابعاد چهارگانه مورد بررسی قرار گرفته است.

شیعه شناسی- به خلاف مطالعات اسلامی- به عنوان یک رشته دانشگاهی، در فضای آکادمیک جهان بسیار نو و جدید است که از این فرصت می توان برای معرفی آموزه های ناب تشیع به مخاطبان بین المللی بهره برد. به نظر می رسد بررسی اعتقادات و آموزه های تشیع با مفاهیم پیچیده و انتزاعی، اگرچه ضروری و بسیار ارزشمند است اما - به خاطر غلبه فرهنگ مادی گرایی، ظاهرگرایی و حس گرایی- عمدتا فقط برای مجامع دانشگاهی کاربرد خواهد داشت. در حالی که بررسی مناسک شیعی با برخورداری از جنبه های ملموس و محسوس، می تواند نقطه شروع معرفی بسیار جذاب آموزه های عمیق تشیع و حتی وضعیت موجود ایران اسلامی به مخاطبان گسترده تر بین المللی باشد.

لذا با توجه به استقبال بسیار زیاد حاضرین، ارائه فوق الذکر حداقل از دو جهت تاثیرگذار بود:

1-      معرفی اعتقادات و ارزش های شیعی، واقعه کربلا و حضرت ابوالفضل(ع) از طریق معرفی سفره حضرت ابوالفضل(ع)

2-      تغییر دید حاضرین نسبت به وضعیت زنان ایران: با توجه به تبلیغات رسانه ای، تصویری بسیار تاریک، بسته و بدون هیچ گونه آزادی از وضعیت زنان ایران در اذهان بسیاری از مخاطبان بین المللی شکل گرفته است. ارائه این مقاله توانست با اشاره به آزادی های اجتماعی زنان و نقش پررنگ آن ها در ساماندهی فعالیت های اجتماعی زنانه، بخش کوچکی از این تصویر مخدوش را اصلاح نماید.

برای تقویت حضور طلاب و دانشجویان در محافل علمی و دانشگاهی بین المللی 2 پیشنهاد ارائه می گردد:

1-      ضرورت ارائه حداقل نمره 5 آزمون آیلتس- یا معادل آزمون های مشابه - به عنوان پیش نیاز ورود به مقطع کارشناسی ارشد مطالعات اسلامی به زبان انگلیسی.

2-      تجهیز دانشجویان به روش های علمی و کاربردی تحقیق، خصوصا روش های تحقیق در جامعه شناسی و مردم شناسی فرهنگی (روش تحقیق میدانی، مشاهده مشارکتی، چگونگی جمع آوری و تحلیل داده ها در مردم شناسی و ...) که جهت بررسی مناسک مذهبی بسیار ضروری است.

شایان ذکر است حضور در 3 کنفرانس (ورشو 2016، گدانسک2017، هنگ کنگ2017) عمدتا با هزینه شخصی صورت گرفته است اما نام مبارک جامعه المصطفی(ص) العالمیه همیشه و با کمال افتخار، در پاورپوینت ارائه ها، در دفترچه برنامه کنفرانس ها و در وبسایت کنفرانس ها ذکر شده است و برای برخی حاضرین که درباره این نهاد مقدس سوال داشته اند، معرفی اجمالی صورت پذیرفته است.

 

 
تاریخ : يکشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٦ - نسخه چاپی:
مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: